Budowa łódki techniką „tkanina na szkielecie” (część trzecia)


Po przykręceniu i klejeniu wzdłużnic, możemy się zająć siedziskiem i pokładem dziobowym (sklejka wodoodporna 6 mm). Pokład dziobowy i siedzisko (lub siedziska) leżą na górnej wzdłużnicy. W celu przytwierdzenia tych elementów do wręg, niezbędne będą listwy (19 X 25 mm) przyklejone równo z ich górną krawędzią. Listwa przy wręgu 1 będzie musiała mieć mały kąt zgodny z kierunkiem wzdłużnicy, tak aby listwa i wzdłużnica tworzyły jedną płaszczyznę do przyklejenia pokładu dziobowego. Należy też zamontować listwę (ok. 25 X 40 mm) pomiędzy wręgami 3 i 4 jak na zdjęciu poniżej.

 

Klejenie siedziska. Wszystkie ściski na pokład!

Główne siedzisko prawie gotowe. Można przed sklejeniem zamontować pomiędzy listwami płytę styropianową XPS (polistyren ekstrudowany) grubości 50 mm.

Teraz przyszła kolej na szandek. Zaczynamy od dolnej listwy zewnętrznej, którą należy przykręcić i przykleić do wręg i pawęży, a do niej kleimy górną listwę. Następnie docinamy kątnice dziobową, aby pasowała do nachylenia szandeku i grubości bloczków. Gdy wszystko pasuje, kleimy bloczki, a na końcu wewnętrzną listwę (można ją skleić z dwóch elementów, jak na zdjęciu, lub w jednym kawałku). Wewnętrzna listwa powinna sięgnąć przynajmniej 5 cm pod kątnicami, więc będzie konieczne wycięcie w niej rowku głębokości 12 mm (tyle co grubość kątnicy).

UWAGA: Szandek powinien się zaczynać równo ze stewą. Tu jest trochę cofnięty, ale w sumie nic nie szkodzi.

Szandek dopasowany do przyjęcia tylnej kątnicy.

Bloczki kleimy, aby trochę wystawały poza zewnętrzną listwą. Po sklejeniu całego szandeku, trzeba wyrównać bloczki hebelkiem (lub innym narzędziem).

Prawie gotowe! Tu są widoczne wycięte otwory na miecz i maszt.

Przed naciągnięciem tkaniny, konieczne będzie zainstalowanie listew podłogowych. Otwory w wręgach mają rozmiar 8 X 50 mm i trzeba listwy przygotować tak, aby można było je przeprowadzić przez otwory (muszą być troszkę mniejsze od otworów). Nic na siłę! Listwy się dopasują do krzywizny łódki, ale wskazana jest tutaj duża cierpliwość przy montażu. Ostatni etap przed tkaniną jest dopasowanie płetwy na spodzie łódki. Wycinamy ją z deski (19 X 140 X 1050 mm) i warto na tym etapie przewiercić otwory no przykręcenia przez stępkę (po naciągnięciu tkaniny).